LISTED: Fleetwood 10k 2018 race times

Did you take part this year?
Did you take part this year?
0
Have your say

The first Fleetwood race of the year took place amid glorious spring weather conditions with 400 or so towing the line on the outer promenade.

From the outset the early pace was set by Saltaire Striders Tim Baldwin who went on to win in an excellent 35 minutes 16 seconds. Local stalwart Paul Muller Vet/60 Northern Vets AC 35-54 ran away with second from another veteran in fine form Howrich RMI;s Neil Holden Vet/55 in 38-16.

The womens race was won by Vegan Runners Jo Armitage in a new course record 41 Minutes 9 seconds from another Fylde Coast based stalwart, Blackpool & Fylde AC's Nicola Unsworth 42-43 just out sprinting Lytham St Annes Jen Hill 42-44

Here are all the results:

Place / Bib / Name / Time / Type / City

:: Men

1. 10238 Tim Baldwin 00:35:16.80 Runner SaltaireStriders

2. 10566 Paul Muller 00:36:54.29 Runner Northern Masters

3. 3048 Neil Holding 00:38:16.64 Runner Horwich Rmi Harriers

::Ladies

1. 3030 Jo Armitage 00:41:09.70 Runner Vegan Runners

2. 10537 Nicola Unsworth 00:42:43.26 Runner Blackpool Wyre & Fylde Ac

3. 10565 Jen Hill 00:42:44.75 Runner Lytham St Annes RR Club

:: M40

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10358 Ian Hewitt 00:38:58.52 Runner

2. 10247 Paul Bibby 00:40:19.96 Runner Roefield Runners

3. 10502 Stuart Smith 00:40:57.87 Runner Red Rose Road Runners

4. 10303 Adam Diver 00:41:56.07 Runner

5. 10456 Michael Oddie 00:43:35.10 Runner Red Rose Road Runners

6. 10458 Marco Pacelli 00:43:57.13 Runner

7. 10505 Steven Smith 00:44:40.35 Runner

8. 10354 Matt Hayes 00:48:23.84 Runner

9. 3032 Robbie Trecarichi 00:51:27.44 Runner

10. 10541 Martin Watson 00:53:44.05 Runner

11. 10321 Dan Foster 00:55:47.28 Runner Fylde Coast Runners

12. 10228 Steven Atkinson 00:56:22.17 Runner

13. 10289 Simon Crellin 00:59:19.36 Runner

14. 60 Rob Perry (60 min Runner pacer) 00:59:59.38 Fylde Coast Runners

15. 10418 Robert Mansfield 01:04:25.94 Runner Fylde Coast Runners

16. 10296 Matt Deane 01:06:01.38 Runner

17. 10311 Andy Errington 01:07:01.06 Runner

18. 10257 Jon Bowler 01:07:46.83 Runner

::M45

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10396 Stuart Kilmartin 00:41:32.03 Runner Chorley Athletic and Triathlon Club

2. 10241 Karl Baxter 00:41:39.49 Runner

3. 10245 Stuart Benson 00:42:41.66 Runner

4. 10282 Julian Collins 00:44:03.60 Runner Prestwich Athletic Club

5. 10233 Pete Bailey 00:44:55.89 Runner

6. 10423 Darren Martin 00:45:25.36 Runner Winston Runners

7. 10469 Matthew Prentice 00:45:52.33 Runner

8. 10447 Kris Myers 00:48:31.85 Runner

9. 10277 Michael Christopher 00:48:46.75 Runner

10. 10513 Jason Stones 00:49:05.85 Runner

11. 10476 Paul Richardson 00:49:43.49 Runner Running4CF

12. 10267 Stephen Bullen 00:50:18.70 Runner Fylde Coast Runners

13. 10446 Steve Murphy 00:50:34.33 Runner Red Rose Road Runners

14. 10328 Roy Glendinning 00:50:38.58 Runner

15. 10254 Paul Botham 00:51:03.21 Runner Thornton Cleveleys Running Club

16. 10457 Andrew Owen 00:51:31.67 Runner

17. 10540 Kevin Warwick 00:51:34.44 Runner Lancashire Fire & Rescue Service & AA

18. 10313 John Farrell 00:51:48.58 Runner Fylde coast runners

19. 10359 Garry Heywood 00:52:05.68 Runner Fylde Coast Runners

20. 10539 Mark Warwick 00:52:15.69 Runner Lancashire Fire & Rescue Service & AA

21. 10466 Howard Piperides 00:52:33.29 Runner

22. 10408 Steven Livesey 00:53:44.17 Runner

23. 10338 Paul Gregory 00:54:11.81 Runner

24. 3043 Paul Stirzaker 00:55:19.03 Runner

25. 3025 David Gawne 00:56:03.66 Runner

26. 3042 Paul Field 00:56:22.13 Runner

27. 10334 Dave Greene 00:56:55.94 Runner

28. 10497 Steve Simpson 00:57:17.78 Runner

29. 10549 Wayne Wilkinson 00:57:34.51 Runner

30. 10554 Glenn Wilson 01:03:04.83 Runner

31. 10269 Stephen Burgess 01:03:40.72 Runner Fylde Coast Runners

32. 65 Warren Top (65 Runner min pacer) 01:04:24.95

33. 10310 Graham Emmerson 01:08:18.29 Runner

34. 10373 Billy Hunter 01:31:30.60 Runner Fylde Coast Runners

::M50

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10316 Andrew Figiel 00:44:32.23 Runner Accrington Road Runners

2. 10555 Jeff Wilson 00:48:05.48 Runner

3. 10411 Mark Longson 00:52:31.71 Runner Fylde Coast Runners

4. 10377 Adrian Ibison 00:55:13.44 Runner

5. 10275 Graham Charnock 00:56:21.94 Runner

6. 10266 Bernard Brown 00:57:05.65 Runner

7. 10226 Anthony Ashman 00:58:31.13 Runner

8. 3020 Trevor Dean 01:00:01.19 Runner Mod

9. 10248 Andy Bijsterbosch 01:00:10.37 Runner

10. 10516 Mark Storey 01:02:24.88 Runner Trawden Athletic Club

11. 10526 Craig Thomas 01:04:03.11 Runner Stoke F.I.T

12. 10384 Gordon Johnson 01:07:08.56 Runner Fylde Coast Runners

::M55

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 3044 Michael Harrison 00:43:26.85 Runner Howgill Harriers

2. 3036 David Gaskill 00:46:28.61 Runner

3. 10432 Stephen McMenemy 00:48:35.11 Runner Walney Wind Cheetahs

4. 10415 Graham Maguire 00:51:44.84 Runner Fylde Coast Runners

5. 10472 Craig Rattray 00:52:32.69 Runner

6. 10325 George Genders 00:52:58.31 Runner Hyde Village Striders

7. 10378 David Isbister 00:56:28.94 Runner

8. 10437 Ian Miller 00:59:43.28 Runner Fylde Coast Runners

9. 10563 Andrew Zeal 01:00:11.27 Runner Fylde Coast Runners

10.10390 Ian Jones 01:01:45.59 Runner Fylde Coast Runners

11. 10343 Mark Grogan 01:03:21.23 Runner

12. 10363 Terry Holden 01:07:50.15 Runner

13. 10392 Michael Kendall 01:08:50.07 Runner

::M60

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10307 Allan Duckworth 00:56:26.79 Runner

2. 10337 Chris Gregory 01:00:53.85 Runner Lions Running Community

3. 10227 Albert Atkinson 01:01:34.60 Runner

::M65+

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10409 Danny Logue 00:49:17.45 Runner

2. 10553 Richard Wilson 00:56:32.76 Runner Keighley & Craven AC

3. 10511 Graham Stevenson 00:59:40.16 Runner Fylde Coast Runners

4. 10268 Steve Bullows 01:13:58.49 Runner Hyde Village Striders

5. 10256 Richard Bowers 01:29:34.23 Runner Fylde Coast Runners

6. 10524 William Swift 01:29:34.24 Runner

::F35

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10249 Lynsey Birtwistle 00:44:30.51 Runner Accrington Rr

2. 10221 Michelle Abbott 00:46:14.34 Runner Clayton-leMoors Harriers

3. 10413 Robyn Lucas 00:49:17.34 Runner

4. 10546 Sineadh Wheeler 00:49:58.72 Runner

5. 10317 Bec Fildes 00:53:50.93 Runner

6. 10473 Vicki Reed 00:54:10.41 Runner

7. 10380 Davinia Jackson 00:54:18.54 Runner Thornton Cleveleys Running Club

8. 10235 Kate Baird 00:54:43.67 Runner

9. 10229 Helen Atkinson 00:55:06.17 Runner

10. 10234 Rachel Bailey 00:55:52.91 Runner

11. 10453 Michelle Runner O'Callaghan 00:56:18.18 Blackburn Road Runners

12. 10416 Nicola Mangnall 00:56:22.27 Runner

13. 10475 Laurey Reidy 00:56:22.65 Runner

14. 10365 Laura Holmes 00:56:52.91 Runner

15. 10386 Samantha Jones 00:57:02.69 Runner

16. 10324 Maxine Garrett 00:59:18.04 Runner

17. 10455 Alexia O¶Flaherty 01:00:45.35 Runner Fylde Coast Runners

18. 10284 Michelle Connolly 01:00:56.39 Runner Darwen Dashers RC

19. 10468 Kate Potter 01:01:17.12 Runner

20. 10484 Morgan Rosekilly 01:01:26.89 Runner

21. 10450 Louise Noblett 01:03:19.10 Runner

22. 3026 Katie Louise 01:04:19.37 Runner

23. 10347 Louise Halligan 01:04:26.59 Runner

24. 3031 Emma Harding 01:04:59.44 Runner

25. 3049 Angela Dallinger 01:05:16.81 Runner

26. 10498 Laura Singleton 01:05:44.69 Runner

27. 10470 Karen Prince 01:08:39.57 Runner

28. 10339 Sarah Griffiths 01:13:09.99 Runner

29. 10291 Sarah Dagnall 01:13:42.63 Runner

::F40

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 3034 Melanie Koth 00:45:15.86 Runner Lytham St Annes Rr

2. 10534 Heather Travis 00:45:33.59 Runner Glaxo Hoad Hill Harriers

3. 10230 Caroline Badger 00:51:14.20 Runner

4. 3028 Louise Lord 00:51:34.44 Runner

5. 10489 Steph Sergeant 00:52:23.93 Runner

6. 10367 Angela Holt 00:52:39.67 Runner Clayton Chargers

7. 3035 Natalie Harper 00:52:45.95 Runner

8. 10517 Angela Stott 00:56:20.50 Runner

9. 10452 Rose Norman 00:56:21.25 Runner Belper Harriers

10. 10490 Clare Shanley 00:56:22.14 Runner

11. 3040 Rowena Doherty 00:57:24.29 Runner Blackburn Rr

12. 10400 Eloise Lambert 00:57:55.26 Runner Fylde Coast Runners

13. 10352 Jane Hargreaves 00:58:08.39 Runner

14. 10288 Lee Coulthard 01:00:53.36 Runner

15. 3029 Kirsty Goldsmith 01:01:10.38 Runner Blackburn Rr

16. 10370 Celia Hulme 01:01:59.09 Runner

17. 10414 Michelle Mackay 01:02:40.37 Runner

18. 10435 Aileen Melia 01:02:42.11 Runner

19. 10372 Debbie Hunter 01:05:37.08 Runner Fylde Coast Runners

20. 10340 Rachel Griffiths 01:05:50.06 Runner

21. 3047 Sarah Coulson 01:05:51.93 Runner

22. 10404 Melanie Lawson 01:07:23.05 Runner Fylde Coast Runners

23. 10477 Martina Rimmer 01:09:00.69 Runner Blackburn Road Runners

24. 10500 Sarah Slater 01:10:46.77 Runner

25. 10560 Helen Wood 01:11:24.27 Runner Vegetarian Cycling & AC

26. 10543 Jane West 01:13:10.24 Runner

27. 3039 Sarah Powell 01:13:28.77 Runner

28. 10530 Andrea Tighe 01:13:59.89 Runner Hyde Village Striders

29. 10297 Haigh Debra 01:19:26.56 Runner

30. 10273 Susan Cartmell 01:26:02.76 Runner

31. 10364 Claire Holden 01:36:39.80 Runner Running4cf

::F45

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10258 Suzanne Boyle 00:49:09.44 Runner Walney Wind Cheetahs

2. 10276 Kathryn Chester 00:52:19.95 Runner Fylde Coast Runners

3. 10319 Jeanette Flynn 00:53:13.68 Runner Fylde Coast Runners

4. 10482 Jo Rodger 00:55:37.66 Runner Fylde Coast Runners

5. 10406 Ann Lewis 00:56:03.15 Runner

6. 10274 Julie Charnock 00:56:22.91 Runner

7. 3027 Jen Royle 00:56:51.44 Runner

8. 10271 Julie Caffrey 01:00:23.62 Runner

9. 10465 Allison Pickup 01:00:55.86 Runner Darwen Dashers RC

10. 10279 Julie Clark 01:01:43.40 Runner Walney Wind Cheetahs

11. 10515 Linda Storey 01:02:02.59 Runner

12. 10331 Judith Green 01:02:35.59 Runner

13. 10387 Liz Jones 01:05:24.10 Runner

14. 10232 Sarah Bagshaw 01:06:48.08 Runner Lytham St Annes RR Club

15. 10242 Tracy Beeston 01:07:01.05 Runner

16. 10519 Sarah Sudell 01:07:02.84 Runner

17. 10444 Penny Morrison 01:08:15.17 Runner Fylde Coast Runners

18. 10488 Sharon Seed 01:09:24.68 Runner

19. 10514 Michelle Stoney 01:10:15.15 Runner

20. 10385 Helen Jolly 01:15:25.48 Runner

21. 10422 Nicola Martin 01:29:06.24 Runner

22. 10533 Amanda Townsend 01:53:56.17 Runner Fylde Coast

::F50

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10272 Janice Callister 00:45:56.08 Runner Walney Wind Cheetahs

2. 10424 Gillian Mathews 00:49:13.73 Runner

3. 10557 Diane Wood 00:51:13.44 Runner Durham City Harriers & AC

4. 10356 Paula Herbert 00:52:38.69 Runner Walney Wind Cheetahs

5. 10459 Carol Park 00:53:35.69 Runner Walney Wind Cheetahs

6. 10402 Ann Lawes 01:04:54.08 Runner Chorlton Runners

7. 10551 Alison Williams 01:10:45.39 Runner

8. 10556 Jane Wojciechowska 01:13:43.63 Runner

9. 10485 Sandie Rowland 01:13:59.49 Runner Hyde Village Striders

10. 10562 Tracy Young 01:15:21.48 Runner Preston Harriers

11. 10332 Nicky Green 01:17:46.97 Runner

12. 10382 Rhonda Jackson 01:18:55.21 Runner

::F55

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10240 Carole Bartlett 00:56:53.01 Runner

2. 10351 Lynne Hampson 00:57:44.39 Runner

3. 10441 Shirleyann Moran 00:58:01.15 Runner

4. 10528 Sandra Thompson 00:59:21.74 Runner

5. 10315 karen Figiel 00:59:58.62 Runner Accrington Road Runners

6. 10431 Alison McMenemy 01:01:43.60 Runner Walney Wind Cheetahs

7. 10525 Alison Sworder 01:06:22.58 Runner Fylde Coast Runners

::F60+

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10231 Brenda Bagley 00:53:42.71 Runner Walney Wind Cheetahs

2. 10318 Val Fleming 00:58:03.04 Runner Walney Wind Cheetahs

3. 10478 Maureen Roberts 00:59:15.63 Runner Lancaster Runners

4. 10344 Sandra Habberley 01:31:23.21 Runner Fylde Coast Runners

5. 10561 Rusty Wright 01:31:48.35 Runner Fylde Coast Runners

::Junior Ladies

Place / Bib / Name / Time / Type / City

1. 10374 Jamie-Leigh Hutson 01:09:46.65 Runner

2. 10348 Lauren Halliwell 01:10:21.64 Runner