Rebellion Festival 2011 - complete running order

Rebellion Punk Festival is back at Blackpool's Winter Gardens.
Rebellion Punk Festival is back at Blackpool's Winter Gardens.
0
Have your say

The world’s biggest punk festival is returning to Blackpool this week with around 200 bands and other acts taking over the entire Winter Gardens complex.

Below is a complete running order of the performers with times and locations (all times are subject to change).

AA Almost Acoustic Stage

AR AR ena Stage

BB Bizarre Bazaar Stage

EB Empress Ballroom Stage

O1 Olympia 1 Stage

O2 Olympia 2 Stage

Thursday 4th 11am - 2am

AA 11:30 Bingo With Max

AR 11:45 Booze & Glory

AA 12:25 Ben Potter Sings The Macc Lads

AR 12:30 Kings Of The Delmar

AA 13:05 Louie ‘One Song’ Raw

AR 13:15 Hotwired

AA 13:40 Ukulele Kris

AR 14:00 Spanner

AA 14:20 Balsall Heathens (Gbh/Alcohol Licks)

AR 14:45 Noise Agents

AA 15:05 Ed Ache (Ich)

AR 15:30 The Angry Agenda

AA 15:50 Jessi (Eastfield)

AR 16:15 The Fiend

AA 16:40 Paul Carter

AR 17:05 Girlfixer

AA 17:30 Max Splodge

AR 17:55 Short Bus Window Lickers

AA 18:25 World/Inferno Friendship Society Acoustic

AR 18:45 Geoffrey Oi!Cott

EB 18:45 Tyrannosaurus Alan

BB 19:15 Karaoke With Guttersnipe

AA 19:20 Jim Sorrow (Kill Youth Culture / The Dead Pets / The Freaks Union)

AR 19:35 The Blame (USA)

EB 19:45 Pipes & Pints

AR 20:25 Fire Exit

BB 20:30 The Rockabellas

EB 20:50 World/Inferno Friendship Society

AR 21:15 Pete Bentham & The Dinner Ladies

BB 21:50 Sarah Jayne’s Dolly Parton Experience

EB 22:05 The Old Firm Casuals (Feat Lars Frederiksen)

AR 22:10 The Zips

AR 23:05 Resolution 242

EB 23:15 Off! (Feat Keith Morris)

BB 23:25 Abba Sensation

AR 00:00 Menace

EB 00:45 The Meteors

BB 00:45 Eric Faulkners’ Bay City Rollers

AR 01:00 Heavy Metal Kids

Thursday After Show @ The Beat 10pm - 3am

Tight Finks

Litterbug

Cyanide Pills

Ufx

Friday 5th Noon - 2am

AR 12:25 Maximum Rnr

AA 12:30 Bingo With Max

O1 12:35 Dun2def

O2 13:10 On Trial UK

AR 13:10 Monkish

AA 13:25 Bank Holiday Jez

O1 13:45 Pink Hearse

AR 13:55 Biteback

AA 14:05 Billy Liar

O2 14:25 Middle Finger Salute

AR 14:45 Rust (Aus)

AA 14:45 Craig Temple (Moral Dilemma)

O1 15:00 Tight Finks

AA 15:30 Robin Leitch (Random Hand)

AR 15:35 Choking Susan (Usa)

O2 15:35 3CR

EB 15:40 The Fornicators

O1 16:10 The Duel

AA 16:15 Mike Scott (Phinius Gage)

AR 16:25 The Warriors

EB 16:30 The Creepshow

O2 16:45 Hooligan

AA 17:00 Los Fastidios Acoustic

AR 17:20 Section 5

O1 17:20 Texas Terri Bomb

EB 17:25 The Restarts

AA 17:45 Joe Tilston (Random Hand)

BB 18:00 Liz Is Evil

O2 18:00 Resistance 77

AR 18:15 H.D.Q.

EB 18:30 A Wilhelm Scream

AA 18:35 Jonny One Lung (The Filaments / Suicide Bid / The 241ers)

O1 18:40 Drongos For Europe

BB 18:45 Emily & The Faves

AR 19:10 The Stupids

O2 19:20 Bus Station Loonies

AA 19:25 Matt Voodoo (Mad Sin)

BB 19:40 Poisoned Electric Head

EB 19:50 Bouncing Souls

O1 20:00 The Vibrators

AR 20:10 Peter & The Test Tube Babies

AA 20:15 Dirty Folkers (Beki Bondage / Paul Rooney - Vice Squad)

BB 20:35 Rubella Ballet

O2 20:50 Threats

EB 21:00 Anti Nowhere League

AA 21:05 Sarah Blackwood (The Creepshow)

AR 21:10 English Dogs

O1 21:30 Argy Bargy

BB 21:35 Arturo Lurker’s Punktry & Western Band

AR 22:10 The Varukers

EB 22:15 The Business

O2 22:20 The Dead Class

BB 22:40 The Cravats

O1 23:00 G.B.H.

AR 23:10 Ex Cathedra

EB 23:35 Infa Riot

BB 23:45 Toyah

O2 00:00 Drunken Balordi

AR 00:10 Frenzy

O1 00:45 The Damned

EB 00:55 The Exploited

AR 01:10 Mad Sin

BB 01:15 Late Night Karaoke With Guttersnipe

Friday After Show @ The Beat 10pm - 3am

Billy Liar

Radio Dead Ones

Population

The Dead Class

Saturday 6th - 12 Midday - 2am

AA 12:15 Bingo With Max

AR 12:25 Hateful

EB 12:45 Rat City Riot

O2 12:55 The Bleach Boys

AR 13:10 The Jons

AA 13:25 Perkie

O1 13:25 Guilty Pleasures

EB 13:35 Los Fastidios

O2 13:55 Authority Zero

AR 14:00 Septic Psychos

AA 14:05 Tina Lee

O1 14:25 Runnin’ Riot

EB 14:35 Random Hand

AA 14:45 Louise Distras

AR 14:50 Strawberry Blondes

O2 15:00 Marching Orders

AA 15:25 Reb Sutton (Dirty Revolution)

O1 15:35 Stage Bottles

EB 15:40 999

AR 15:40 Radio Dead Ones

AA 16:05 El Morgan

AR 16:30 Control

O2 16:10 Gimpfist

EB 16:40 Hardskin

AA 16:45 Kelly Kemp (Ex No Comply)

BB 16:45 Poly Styrene Tribute

O1 16:45 Tower Blocks

O2 17:20 Pascal Briggs & The Stokers

AR 17:25 The Agitators

AA 17:30 Mauri Clash City Rocker

EB 17:50 Street Dogs

O1 17:55 The Defects

AA 18:15 Honest Jon Plain (The Boys)

BB 18:15 Guttersnipe

AR 18:20 London

O2 18:35 Criminal Class

EB 19:00 Capdown

BB 19:00 The Surfin Turnips

AA 19:05 Nick Cash (999)

AR 19:15 Splodgenessabounds

O1 19:15 Major Accident

AA 19:55 Tom Hingley (Inspiral Carpets)

BB 19:55 Jericho Hill

O2 20:00 Moral Dilemma

AR 20:10 The Crack

EB 20:10 The Boys

O1 20:40 The Filaments

AA 20:50 Neck Acoustic

BB 20:50 Captain Hotknives

AR 21:10 Have Nots

O2 21:20 Reazione

EB 21:30 The Dickies

BB 21:50 Mike Marlin & The Whethermen

O1 22:00 Deadline

AR 22:10 Newtown Neurotics

O2 22:45 Paranoid Visions

BB 22:50 The Shook Ups

EB 23:00 Pennywise

AR 23:15 Church Of Confidence

O1 23:30 Vice Squad

BB 23:55 The New Forbidden

O2 00:20 The Red Eyes

AR 00:10 The Grit

EB 00:30 Cock Sparrer

BB 01:00 Get Cape, Wear Cape, Fly

O1 01:00 The Subhumans

AR 01:10 Eddie & The Hot Rods

Saturday After Show @ The Beat 10pm - 3am

The Duel

Monica & The Explosion

Pete Bentham & The Dinner

Ladies

Senton Bombs

Sunday 7th Noon - Midnight

AA 12:15 Bingo With Max

O1 12:15 Prairie Dugz

EB 12:30 Fearless Vampire Killers

AR 12:40 Barnyard M...

O2 12:45 The Human Project

AA 12:55 Suicide Si

O1 13:15 One Man Stand

AR 13:25 Mangled

EB 13:25 The Beatdown

AA 13:35 Will Tun & The Wasters

O2 13:45 Atheist Rap

AR 14:10 Dragster

AA 14:15 The Crows (Richie Tomlinson (Mdm/Instant Agony) & Jennie (Play Daisy))

EB 14:20 Dirty Revolution

O1 14:20 Charred Hearts

AA 14:55 Steve Rawles (This Is A Standoff)

O2 14:55 Eastfield

AR 15:00 A Heads

EB 15:20 The Skints

O1 15:30 Monica & The Explosion

AA 15:35 5 ... Fingers (Feat Duncan Snuff)

AR 15:50 Crashed Out

O2 16:10 Picture Frame Seduction

AA 16:20 Mark Astronaut

EB 16:25 Goldblade

AR 16:40 Broken Nose

O1 16:45 Demob (Original Line-Up)

BB 17:00 Andy Nunn (Poet)

AA 17:05 Chas Palmer Williams (Lightyear)

O2 17:25 Sensa Yuma

AR 17:30 Anti Vigilante

EB 17:30 Glen Matlock & The Philistines

BB 17:35 Andy T

AA 17:40 Pascal Briggs

O1 18:05 Neck

AR 18:15 K & The Gang

BB 18:30 TV Smith (The Adverts) & Leigh Heggarty (The Price)

AA 18:35 Mike Only (Aka Fruitbag Ex King Blues)

EB 18:40 The Outcasts

O2 18:50 Stza Crack

AR 19:10 The Disruptors

AA 19:20 Simon Friend (The Levellers)

BB 19:30 The Astronauts

O1 19:30 Citizen Fish

EB 19:50 UK Subs

O2 20:00 Sick On The Bus

AR 20:10 Dipsomaniacs

BB 20:35 A.T.V.

O1 21:00 The Beat

AR 21:10 The Lurkers

EB 21:15 Slaughter & The Dogs

BB 21:50 Here & Now

O2 22:00 Red Alert

AR 22:15 Jaya The Cat

EB 22:45 The Adicts

O1 22:50 Jello Biafra & The Guantanamo School Of Medicine

BB 23:00 Captain Sensible & His Band

AR 23:15 Jb Conspiracy

Sunday After Show @ The Beat 11pm - 3am

The Blame

Sedated (Ramones Tribute)

Church Of Confidence

Sunday After Show @ The West Coast Rock Café 11pm - 3am

Ceramic Hobs

Choking Susan

Crackshot

For the latest news on the festival visit www.rebellionfestivals.com